• 07 Kasım 2018, Çarşamba 22:45
Fatoş AkşiSAYIM

Fatoş Akşi SAYIM

Bizden Öncesi ve Sonrası

Olmasını istediğiniz ne vardı?  Olmayan sizi uykunuzdan eden, günlerce gecelerce sızıntı yapan kalbinizde. Ya olan onca dualarınız nelerdi. Neredeyse hiçbirini hatırlamıyoruz. Hergün yoğun bir koşuşturmaca ve biz içinde kalan küçük lokmalar.

Edremit körfezinde yaşayan ve hala buranın güzelliklerinin farkında olmayan vatandaşlarımız var. Belki maddi imkanlar belki de istenmeyen sebepler ile. Her ne sebeple olursa olsun bulduğunuz en küçük fırsatlarda çıkın dolaşın tarihi hissedin güzellikleri görün her geçmişin bir hikayesi her hikayenin bir kahramanı vardır. Güneşli güzel bir günde ya da yağmurlu hiç farketmez.

Küçükkuyu da zeytinyağı müzesini gezerken hemen onun üzerinde olan Adatepe Köyü'nün güzel bir kahramanı var. Onun resimleri ve adı yaşatılmaya çalışılıyor.

Sizlere onların bize anlattığı kadarıyla REFİKA’NIN Öyküsünü anlatayım;

Adatepe köyünde 19.yüzyılda sonu ve 20.yüzyıl başında "REFİKA" Takma adıyla rum güzeli yaşarmış. Köyün Rum ve Türk cemaati arasında çok sevilen Refika hem neşeli hemde güzel bir kızmış. Düğünlerde şarkılar söyler,dans edermiş Refika.Çok güzel ve iyilik sever olan Refikayı tüm köylü ve civar köylülerin hepsi severmiş. Düğünlerde Refika mutlaka baş misafir olarak davet edilirmiş. Birinci dünya savaşına kadar iki cemaat köyde huzur içinde yaşarmış. Maalesef savaşın sonuçları tüm Anadolu’ya ve Adatepe Köyü'ne yansımış.Türk ve Yunan hükümetleri arasında anlaşma sonucunda Refika da diğer Rumlarla birlikte köyü terk edip, Yunanistan’a yerleşmek zorunda kalmış. Refikan’ın köyden ayrılması Türkler arasında üzüntüye sebep olmuş. Ve onun gitmesinden sonra köyde onun türküsü okunur ve onun adına dans edilirmiş. Bu gelenek Adatepe Köyü'nde hala devam ettirilir. Sonraki duyulan efsanelere göre Yunanistan’ın sakız adasına yerleştiği ve orda ilk güzellik kraliçesi seçildiği yönünde efsaneler var.

DAHA NE GÜZELLİKLER VE DAHA NE YAŞANMIŞLIKLAR VAR BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE BİZİM BİLDİĞİMİZ VE DAHA ÇOK BİLMEDİĞİMİZ...

Kendi yaşadığın yerin güzelliklerini farkında olmayanlar nelerden bahsedebilir ki bize. Zeytinyağı müzesi ön kısmı müze arka tarafında hala üretim yapılıyor sabun ve benzeri bir çok şey. Gezip gördükçe insan teknolojinin ne çok değiştiğini zamanla birlikte üretimin, tüketimin,ihtiyaçların,araç ve gereçlerin ne çok değiştiğine bir kez daha şahit oluyoruz. Geçmez denilenlerin geçtiğine bitmez denilenlerin bittiğini görmek bize faniliği hatırlatıyor tekrardan. Memleketimizin her toprağı her karışı çok güzel.Bize ait ve insan olmanın zaaflarını tekrarlattırıyor. Adatepe Köyü'nde tarihi bir köy havası kaldı.Dış çekim için kullanılan en güzel mekanlardan ve tatilcilerin uğradığı küçük şirin tarihi bir kasaba olan ADATEPE köyünde yaşayan güzel insanlar var.Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

İnsan psikolojisinde seyahatlerin ve yapılan gezilerin ruh sağlığına çok iyi geldiğini bilmeyen yok gibi. Tarihimiz de birçok Refika gibi efsaneler var olmuştur. Bazısı gerçek bazısı hayal en güzel olanı bize iyi gelmesi iyiyi hatırlatması bizden önce hayatların var olduğu ve var olacağını ispat etmesi güzel olan.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık