• 27 Kasım 2018, Salı 19:43
Fatoş AkşiSAYIM

Fatoş Akşi SAYIM

Şiddetin Boyutu

İncecik bir beden sizin ellerinizde yalvarıyor tüm aşkıyla gelmiş yuvanıza her şeyiyle size güvenip çatınızın altına girmişken bir gün kalkan eller hayallerinin,hayatının kahramanını yerle bir ediyor.Ve o an yaşanan onca pişmanlıklar ardı ardına geliyor.

Gençliği,ilk bakıştığınız manolya ağacının dibi,ellerinizi ilk tuttuğu çay bahçesi yaşanmış ilk heyecan her şey ama her şey yıkılmıştır. ŞİDDET! Sadece zavallılar kadına şiddet uygulayabilir çünkü zavallıdır!!!Kişiliği oturmamış zayıf olanın üstünde  kendi zavallı egolarını tatmin ederler...

Eğitim her dilde ve her koşulda zaten şart ama bazen bazı durumlarda kişiliği oturmamış erkeklerde eğitimin hiçbir işe yaramadığını görüyor ve duyuyoruz. Şiddet evlerin içinde,şiddet sokak da,şiddet okulda, şiddet iş yerinde şiddet her yerde bazen fiziksel bazen sözsel şiddete maruz kalabiliyoruz. Şiddet ne demek ilk önceliğimiz bunun kelime anlamını bilmek, anlamını bilmediğimiz bir şeyin ne demek istediğini nereden anlayabiliriz ki!Şiddet:güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine  neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümüdür.

Şiddet türleri:

1-Fiziksel Şiddet

2-Psikolojik(sözlü) Şiddet

3-Ekonomik Şiddet

4-Cinsel Şiddet

      Her gün görüyoruz ki her geçen dakika ve saatlerde binlerce kişi şiddete maruz kalıyor. Temeli ailede atılan eğitimlerin yanlış olması belli bir yaşa geldikten sonra artık çok geç olmasına sebep oluyor. Hiç bir şey için geç değildir hiç kimse için geç değildir şiddete meyilli olan  bireylerin tedavi için destek alabileceklerini unutmamalıdırlar.Yüz kızartıcı durumlar ile karşı karşıya kalınmak istenmiyorsa varsa böyle bir sıkıntısı bunun çok iyi eğitimini almış doktorlarımız ve psikologlarımızdan destek alabilirler.Bir babanın evladının kahramanı olduğunu,eşinin sığındığı bir liman olduğunu unutan erkeklere bunu hatırlatmak isterim. Sizleri örnek alan evlatlarınız olduğu unutmayın. Ağaç yaş iken eğilir  atasözlerimiz ne de güzel yerlerini buluyor. Cinsiyet ayrımı her yaşta her ortamda yaşanıyor. Olmasını istemediğiniz olmasın ama sebebi olduğunuz şiddete meyilli bireyler ile doldu etrafımız. kimsenin kimseye tahammülü kalmadı. Bulunduğumuz bir çok ortamda gerginliği hissedememek elde değil. TÜİK verilerine göre fiziksel şiddetin en yüksek olduğu yer Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. TÜİK  2016 yılındaki araştırmalarına göre eş ile anlaşmazlık olduğunda erkeklerin yüzde 3,6'sı,kadınların 2,4'ü eşlerine fiziksel  şiddet uygulamış.

Oranların sadece yansımış halidir bu. Aile içinde yansımayan ve trajediler yaşanıyorken çok sessiz kalmak vicdani olarak bizi rahatsız eden bir durum bu. Şiddete hayır diyen diller olmalıyız.

Şiddetin her türlüsüne hayır!!!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık